MEDİNA Mannheim

Frankfurt’ta “Medina Steak House” isimli restoran sahipleri Mannheim’de tuttukları yeni mekanın içinde bir Türk Köşesi istediler. Biz de mekan ve çevresel potansiyel üzerine çözümlemelerimize başladığımızda konuyu sadece bir Türk Köşesi olarak bakmadık. Türk müşteriler kadar yabancılara da hitab edeceği için zaman ve kimliği daha geniş tutarak oryantal bir yaklaşım belirledik.

Müşterinin özellikle istediği Osmanlı etkisi güçlü olarak vurgulanırken arabesk unsurlar da kullanıldı. Örneğin oturma gruplarında tamamen Magribi stil belirlendi. Mekanın bütününe yayılan motiflerde sadece Osmanlı Selçuklu değil, Emevi’lere kadar uzanan bir kültür var. Doğuya ait renklerin kontrastının yer yer abartılı olarak kullanımı tercih edildi. Otantik unsurların belli bir dereceye kadar modernize edildiği samimi, sıcak bir mekan oluşturuldu.

Aksesuar seçiminde Osmanlı dönemini ifade eden tablolar, alemler, sarkıtlar ve kumaşlar kullanıldı. Sonuç olarak doğunun Türk-Osmanlı vurgusuyla deneyimlendiği bir mekan oluştu. İşveren, tasarımcı ve müşteri kitlesini tatmin eden bu alan; tekrar bu konseptin kullanılacağı yeni bir restoran açma fikrini oluşturdu.

İŞVEREN Medina Steakhouse
MİMARİ HİZMET Proje tasarım ve uygulama
TARİH-LOKASYON 2021 Mart – Mannheim / Almanya
PROJE EKİBİ Armeda-Teknogon