Evde, Uygun Çalışma Ortamını Hazırlama Önerileri

Dünyayı ve bizleri etkisi altına alan Corona virüs salgını şu ana kadar yaşam biçimimizi ve alışkanlıklarını enikonu etkiledi.
“Sosyal izolasyon” kavramını sıkça duymaya ve kullanmaya başladık.

ARMEDA olarak çalışanlarımızı düşünüyoruz ve evde kal çağrılarına kulak veriyoruz. Bizlerde bu süreci evlerimizden çıkmayarak minimum riskle atlatmayı hedefliyoruz. Tabi ki bu zaman zarfında ekip arkadaşlarımızla proje ve uygularımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Bir çoğumuz evde çalışıyor ve bizde evde geçirdiğimiz sürecin psikolojik analizlerini ve nasıl davranılması gerektiği hususunda uzmanları dinledik ve sizin için araştırma yaptık. Şimdi evde nasıl sağlık bir çalışma ortamı hazırlayabileceğimiz konusunda önerilerde bulunalım.

Ev ortamı işimize devam edebilmemiz için uygun mu?
Çalışma odamız var mı?
Çalışma odasına dönüştürebileceğimiz bir odamız var mı?

Yalnız, çekirdek yada çok kalabalık bir aile ortamında yaşıyor olabilirsiniz. Kendinizi ortamdan soyutlayarak ve diğer aile bireylerini rahatsız etmeden işimize adapte olmak kolay olmayacaktır. Ortak alanlar bu durumlarda çalışma ortamı için uygun olmayabilir. Yani “diz üstü bilgisayarımı alıp salonda çalışırım” çözümü pek doğru bir yöntem değil. Bunun yerine gün içinde çok kullanılmayan yatak odalarımızı rahatlıkla kullanabiliriz. Öncelikle bilgisayarımızı koyabileceğimiz bir yüzey gerekecektir. Mevcutta masa, makyaj masası vb. yok ise, portatif bir masayı odanın uygun bir köşesine koyabilirsiniz. Hatırlarsanız otel odalarında bu tarz çok amaçlı masalar bulunmaktadır. İş seyahatine sık çıkanlar o daracık masalarda çalıştıkları saatleri muhakkak hatırlamıştır. Çalışmak  için yetecek olan alan derinliği asgari ortalama 60 cm’dir. Masanın genişliğide 60 cm’den başlayıp rahatlık tercihinize göre ve yaptığınız işe göre değişebilir. Bu iş için hemen çözebileceğiniz katlanabilir, portatif masaları tercih edebilirsiniz. Bu tür masaları her yerden temin edebilir. Evdeki en portatif sandalyeyi seçebilir yada uzun çalışma saatleriniz oluyorsa, ergonomik bir çalışma sandalyesi edinmenizde fayda var.

Böylece ortamdan soyutlanarak işinizle baş başa kalır, telefon görüşmelerinizi sakince yapabilir, bilgisayarınızla rahatlıkla kullanabilisiniz. Konsantrasyonunuzu dağıtacak ortam izole olmuş bir şekilde dilediğinizce çalışabilirsiniz.

Esen kalın,